کارآفرین فوتبالی

https://footballtherapy.ir/?p=3886 : لینک کوتاه

داستان کارآفرین زامبیایی که یک باشگاه انگلیسی را خرید

این گزارش از نوشته استیو مدلی ترجمه و خلاصه شده است.

تابستان ۱۹۹۸ بود که شیلن پاتل عاشق فوتبال شد.

در جام جهانی فرانسه، زین الدین زیدان جادوی خود را در زمین اجرا می‌کرد. رونالدو در حال غارت دروازه‌ها بود و مایکل اوون ورود خود را به عنوان یک استعداد در سطح جهانی اعلام می‌کرد.

پاتل، در یک تعطیلات تابستانی طولانی قبل از رفتن به کالج در رشته تجارت، همه چیز را تماشا می‌کرد. اغلب در بارهای انگلیسی. ربع قرن بعد، او تماسی دریافت کرد که از تحقق جاه طلبی‌اش خبر می‌داد. مسیری که در آن تابستان هزاران مایل دورتر از خانه شروع شده بود. این اوج داستان کارآفرین گزارش ما است.

این کارآفرین آمریکایی زامبیایی‌الاصل اهل فلوریدا حالا سهامدار جدید وست برومویچ آلبیون است. یک باشگاه فوتبال سنتی در مرکز صنعتی انگلستان در وست میدلندز.

شیلن، یک پسربچه معمولی

ویل هاتسون، یکی از دوستان پاتل که او را از زمانی که همکلاسی بودند می‌شناسد، می‌گوید: «روزگار سختی نبود، اما ما برای آینده‌مان نقشه‌ای طراحی نمی‌کردیم. یکی از بزرگ‌ترین اتفاقات این بود که یکی از همکلاسی‌هایمان کفش پمپ ریباک گرفت و دیگری ایر جردن و این برای من و شیلن دیوانه‌کننده بود. در دهه ۸۰ در حومه فلوریدا خرید چنین کفش‌های اسپرت زیبایی یک آرزو بود.»

کارآفرین

پدر کارآفرین، متولد زامبیا

پاتل تربیت نسبتاً عادی داشت. هرگز فقیر زندگی نکرد. پدرش کیران، در زامبیا در خانواده‌ای هندو و هندی‌الاصل به دنیا آمد. او و مادرش پالاوی هر دو پزشک هستند و کیران در سال‌های تحصیل تنها پسرشان، عضلات کارآفرینی او را حسابی منعطف کرد.

او دو شرکت مهم مراقبت‌های بهداشتی راه‌اندازی کرد و چند سال بعد هر دو را در ازای سودهای کلان فروخت. بنابراین جای تعجب نداشت که پسرش از این مسیر الهام بگیرد. او گروه HealthAxis را طی یک دوره ۱۰ ساله مدیریت کرد و در نهایت سهام خود را در ژانویه ۲۰۲۲ به شرکت سرمایه گذاری بزرگ Revelstoke فروخت.

پس از آن بود که شیلن به طور جدی شروع به سرمایه‌گذاری بخشی از عوایدش روی جاه‌طلبی دیرینه‌اش برای داشتن یک باشگاه فوتبال کرد. در سپتامبر ۲۰۲۳، او تماسی از وکیلی دریافت کرد که به دنبال معامله برای فروش وست بروم بود. یک ماه بعد شیلن از زمین تمرین و استادیوم بازدید کرد و با سرمربی تیم کارلوس کوربران دیدار داشت.
کارآفرینی که در آزمون تایید صلاحیت شرکت کرد

پاتل، پدر یک دختر و دو پسر دارد. او جلسات منظمی با مقامات ارشد آلبیون برگزار کرده بود و قبل از اینکه باشگاه اعلام کند با فروش سهام موافق است، آزمون تایید صلاحیت مالکان و مدیران لیگ فوتبال انگلیس را پشت سر گذاشته بود. این درسیت هم زمان شد با حضور او ورزشگاه در بازی که با شکست ۲-۰ مقابل ساوتهمپتون همراه بود.

کارآفرینی که باشگاه خرید

آقای کارآفرین در آزمون شرکت می‌کند

آزمون تایید صلاحیت، شامل بحث و گفتگو با EFL برای اثبات توانایی او در تأمین مالی پروژه ارتقای سطح آلبیون برای حداقل دو فصل آینده بود. برای باشگاهی که حدود ۲ میلیون پوند در ماه ضرر می‌کند و بیش از ۳۰ میلیون پوند بدهی دارد، تضمین جبران ضرر و سوددهی اعتبار زیادی می‌خواهد.

پاتل یکی از چندین شرکت کننده در مناقصه باشگاه بود، اما در نوامبر ۲۰۲۳ به مناقصه‌دهنده برتر سلسله مراتب آلبیون تبدیل شد. او با دریافت وامی با بهره بالا که در ماه نوامبر تضمین شد، فضای تنفسی مورد نیاز خود و باشگاه را فراهم کرد تا چرخ‌های زنگ زده وست‌بروم را به حرکت درآورند.

هم زمان مالک سابق چینی باشگاه Guochuan Lai به مذاکره با خریداران رقیب ادامه می‌داد. لای امیدوار بود بتواند با فروش سهامش به بالاترین پیشنهاد، بخشی از زیان هنگفت سرمایه‌گذاری خود در سال ۲۰۱۶ به ارزش تقریباً ۲۰۰ میلیون پوند (۲۵۳.۲ میلیون دلار) را جبران کند.

اما در بریتانیا، تلاش‌ها بر تکمیل قرارداد با پاتل متمرکز بود. معامله‌ای که در نهایت به فروش سهام لای به عنوان سهامدار عمده باشگاه منجر شد.

برای پاتل، که از سال ۲۰۱۴ سهامدار اقلیت باشگاه بولونیا در سری آ ایتالیا بوده است، این فرصتی بود که رویای فوتبالی‌اش را زندگی کند.

تجربه موفق قبلی: بولونیای ایتالیا

اکنون او با چالش جدیدی در محیط بسیار متفاوت فوتبال حرفه‌ای مواجه است و امیدوار است درس‌های آموخته شده از بولونیا اینجا به کارش بیایند. پاتل تا حد زیادی یک شریک بی سروصدا در بولونیا قهرمان هفت دوره سری آ بوده است.

او را گه‌گاه در ورزشگاه هم دیده‌ایم. یکی از این مواقع بازی برگشت مرحله نهایی پلی آف سری B در سال ۲۰۱۵ مقابل پسکارا بود، جایی که بولونیا دوباره به سری آ صعود کرد.

انتظار می رود این کارآفرین و تاجر موفق، رویکرد مشابهی را در آلبیون اتخاذ کند. بعید است پاتل از دفتر مجلل خود در فلوریدا نقل مکان کند. احتمالا اینجا در انگلستان هم به طور نیمه منظم به ورزشگاه می‌آید. اما خب همین هم  یک قدم جلوتر از مالک سابق همیشه غایب تیم خواهد بود.

خود پاتل می‌گوید: “هدف من این است که تا آنجا که می‌توانم اینجا باشم، به خصوص در اوایل کار. چیزهای زیادی باید در مورد باشگاه یاد بگیرم. تجربه تماشای مسابقات، که بهترین جا برای گرد هم آمدن بسیاری از طرفداران آلبیون است. این چیزی است که برای من بسیار مهم است.”


دفاتر خانوادگی برای مدیریت سرمایه

طرفداران وست بروم امیدوارند از سابقه طولانی پاتل در تجارت استفاده کنند.

پاتل با کسب و کار شاخص خود، HealthAxis Group، که اکنون تحت مالکیت سرمایه گذاران جدید است پولدار شد.او اما حالا  توجه خود را به مجموعه مشاغل دیگر در دفتر خانواده معطوف کرده است.

دفاتر خانوادگی آنها در ایالات متحده به عنوان ابزاری برای مدیریت هر جنبه‌ای از ثروت پاتل‌ها استفاده می‌شود. در واقع این دفاتر با تیم کوچکی از مدیران سرمایه گذاری به عنوان صندوق سرمایه‌گذاری عمل می‌کنند.
این شرکت در هتل‌ها و املاک در سراسر جهان سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین پزشکان و پرستاران را آموزش می‌دهد از این راه پیوند پاتل‌ها به بخش مراقبت‌های بهداشتی که ثروت آنها را به ارمغان می‌آورد، حفظ کرده است.

تخمین زده می‌شود که دفتر خانواده پاتل، که شامل شیلن، پدرش و چندین عضو دیگر است، دارایی‌هایی به ارزش حدود ۲ میلیارد دلار داشته باشند.

وست بروموویچ

شانس صعود به لیگ برتر

در کوتاه‌مدت، او نمی‌تواند تاثیر مستقیمی روی تیم کوربران در ۱۲ بازی باقی‌مانده داشته باشد. آنها در حال حاضر تلاش می‌کنند تا جایگاه پلی‌آف را تضمین کنند.

صعود به لیگ برتر، با افزایش درآمد تضمینی بیش از ۱۰۰ میلیون پوند، چشم انداز کوتاه مدت را به شدت به سمت بهتر شدن تغییر خواهد داد. به نظر می‌رسد پاتل دید بلندمدتی به سرمایه‌گذاری‌اش در این باشگاه قدیمی انگلیسی دارد.

هدف بلندمدت باید بازگشت به خانه اصلی آنها یعنی لیگ برتر باشد. «اینجا جایی است که باشگاهی مانند وست برومویچ آلبیون به آن تعلق دارد. ما تمام تلاش خود را برای بازگشت به کار می‌گیریم.»

کارلوسی کوربران

مربی می‌ماند

پیش بینی می‌شود که پاتل به زودی اداره باشگاه را به مدیر عامل جدیدش مارک مایلز و تیم رهبری مستقر در بریتانیا واگذار کند.

پاتل به عنوان رئیس هیئت مدیره منصوب شده است و کنترل استراتژیک باشگاه را در کنار مشاورانش بر عهده خواهد گرفت. مشاورانی از جمله پدرش که یکی از مالکان هلدینگ Bilkul Football WBA است که برای خرید سهام باشگاه راه اندازی شد.

کوربران، مربی تیم اولین شخصیت بلندپایه‌ای بود که در مصاحبه‌های مدیران و مالکان جدید تاییدیه ادامه کارش را دریافت کرد. پاتل می‌گوید: «وقتی در اواخر ماه اکتبر از اینجا بازدید کردم، فرصت ملاقات کوتاهی با کارلوس داشتم. او مطمئناً روی من تأثیر گذاشت. کارهایی که او انجام داده و نتایجی که در اینجا به دست آورده است، گویای توانایی‌هایش هستند. من واقعا هیجان‌زده و خوشحالم که کارلوس سرمربی ما است. او مربی با ذهنیت عالی برای پروژه‌ای است که ما در حال انجام آن هستیم.”

کارآفرین فوتبالی

کارآفرینی که کارکنانش را می‌فهمد

پاتل با رفتار آرام خود در طی چند ملاقات حضوری با کارکنان باشگاه در سفر اخیر خود به بریتانیا ، تأثیر مثبتی روی آنها گذاشته است.

او روی مذاکرات مستقیم با کارکنان که باعث وفاداری دوستانش شده است حساب می‌کند تا به او کمک کند باشگاهی را که کارکنانش برای مدت طولانی از طرف مالکیت نادیده گرفته شده‌اند، تقویت کند.

افراد ثروتمند زیادی وجود دارند که تجربه او را در برخورد انسانی با کارکنان مجموعه‌هایش ندارند. شیلن رهبری الهام بخش است، با رسانه‌ها خوش برخورد و شفاف حرف می‌زند و همه این کارها را در حالی که آرزویش ساختن یک تیم در سطح جهانی است، انجام می دهند. به نظر می‌رسد او مردی است که می‌تواند این کار را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *