ضربات کرنر

https://footballtherapy.ir/?p=3219 : لینک کوتاه

ضربات کرنر از کی اینقدر مهم شد؟

منبع: اتلتیک

در اولین مسابقات فوتبال در قرن نوزدهم، ضربات کرنر اصلا وجود نداشتند.

آن زمان،  توپی که پشت خط دروازه می‌رفت یکی از این دو نتیجه را به همراه داشت: اگر بازیکن مهاجم ابتدا آن را لمس می‌کرد، تیم آنها از نقطه‌ای در فاصله ۱۵ متری از خط دروازه در مقابل محلی که توپ لمس شده بود، یک ضربه آزاد به سمت دروازه می‌زد – که بی‌شباهت به راگبی نبود . برعکس، اگر بازیکن مدافع ابتدا توپ را لمس می‌کرد , تیم آنها چیزی شبیه به یک ضربه دروازه مدرن دریافت می‌کرد .

سپس در سال ۱۸۶۷ , بدون توجه به اینکه چه کسی توپ را لمس کرده است، یک ضربه دروازه پس از رفتن توپ به پشت خط زده می‌شد .

تحول بعدی از یک پیشنهاد به سردبیر روزنامه شفیلد دیلی تلگراف شروع شد. یکی از خواننده‌ها پیشنهاد داده بود که بعد بیرون رفتن توپ از خط عرضی، توپ از نزدیک‌ترین پرچم گوشه دوباره به حرکت دربیاید.

در سال ۱۸۷۲ , انجمن فوتبال این پیشنهاد چاپ شده در روزنامه شفیلد دیلی را پذیرفت که در آن کرنر می‌توانست به تیم مهاجم یا مدافع داده شود، و تنها زمانی که توپ مستقیما از روی تیرک رد می‌شد، تیم مدافع ضربه دروازه را از جلوی دروازه خودی می‌زد. تا  در نهایت در سال ۱۸۷۳ کرنر در قالب فعلی ( تقریبا ) به وجود آمد. و از آن به بعد یک قرن و نیم فرصت سازی مبتنی بر ضربات کرنر در شرف شروع بود.

ضربات کرنر

و حالا ضربات کرنر در انگلیس

در ۱۶ فصل اخیر لیگ برتر، به طور متوسط ۱۰.۷ کرنر در هر بازی زده شده است.

از آنجا که تیم‌های لیگ برتری به دنبال پیروزی‌های مختصر و مفید مقابل حریفان خود بودند، بهبود مهره‌های هجومی آنها در دستور کار قرار گرفت. این موضوع باعث شده تا زمان بیشتری به آموزش آنها در حوزه ضربات ایستگاهی اختصاص داده شود و تعداد متخصصان ضربات ایستگاهی در باشگاه‌ها افزایش یابد.

نتیجه حضور مربیان ضربات ایستگاهی نوآوری بیشتر، روال‌های هوشمندانهتر و اجرای بهتر بود. تیم‌ها بسته به کیفیت و ویژگی‌های بازیکنان خود و همچنین نقاط ضعف حریف، رویکرد خود را نسبت به ارسال توپ تغییر داده‌اند.

ادی هاو پس از این که نیوکاسل یونایتد از یک ضربه آزاد کوتاه به گل رسید، گفت: ” همه چیز درباره عنصر غافلگیری است. شما نمی‌توانید یک روال ثابت را لزوما به طور مداوم انجام دهید، بنابراین باید آنها را خرد و تغییر دهید و تازه نگه دارید.”

به گل رسیدن در نتیجه ارسال ضربات کرنر – یا  حتی مستقیما از آن، اگر  اسم شما داگلاس لوئیز باشد – تنها راه نیست. پس از اینکه اولین ارسال برگشت داده شد و توپ دوباره به تیم مهاجم رسید، مرحله دوم آغاز می‌شود. مرحله دوم کرنرها تصادفی‌تر و غیرقابل پیش بینی‌تر است، اما یک دستورالعمل در مورد اینکه در این وضعیت چه کاری باید انجام دهید، ممکن است به شما کمک کند تا تهدید حمله خود را از کرنرها افزایش دهید. مثلا بازیکنان دفاعی خود را که خارج از محوطه هستند برای یک شلیک سریع آماده کنید.

همه این ها به معنای خطرناک‌تر شدن ضربات کرنر است.

اپتا وارد می‌شود

داده‌های اپتا نشان می‌دهد که در هشت فصل گذشته، در لیگ برتر به طور میانگین ۱۴۱.۸ گل در نتیجه ارسال کرنر به ثمر رسیده است، در حالی که این رقم از فصل ۰۸ – ۲۰۰۷ تا ۱۵ – ۲۰۱۴ چیزی حدود ۱۲۹.۹ گل بود.

همچنین تعداد گل‌های به ثمر رسیده از کرنرها در هشت فصل گذشته پرمیرشیپ بیش از میانگین (۱۳۷.۵) بوده است. این اتفاق تنها دو بار بین سال های ۲۰۰۷-۸ و ۲-۱۴-۱۵ رخ داد.

این موضوع تا حدی به خاطر استوک‌سیتی تونی پولیس بود که در آن فصل هشت گل از روی نقطه کرنر به ثمر رساند. علاوه بر این، تمام کنندگی مورتن گامست پدرسن و چارلی آدام نیز به بلکبرن راورز و بلکپول کمک کرد تا به ترتیب در فصل‌های ۱۰ – ۲۰۰۹ و ۱۱ – ۲۰۱۰، ۱۲ بار روی ضربات کرنر گلزنی کنند.

با نگاهی به فصل ۲۳ – ۲۰۲۲، مجموع ۱۵۱ گل زده در نتیجه ضربات کرنر، بیش‌ترین تعداد گل در یک دوره لیگ برتر از فصل ۱۱ – ۲۰۱۰ تا کنون است.

گل‌هایی که از کرنرها به ثمر می‌رسند سهم بیشتری در مجموع گل‌های زده شده در لیگ برتر در فصل‌های اخیر داشته‌اند. پیزی حدود ۱۴ درصد همه گل‌ها.

تعداد کرنرهای گرفته شده و تعداد کل گل‌های زده شده ممکن است از یک فصل به فصل دیگر متفاوت باشد، بنابراین این لزوما معیار دقیقی برای نشان دادن اثربخشی آنها در لیگ برتر نیست.

ضربات کرنر

درصد گل شدن ضربات کرنر

برای اندازه گیری صحیح اهمیت کرنرها، باید به نرخ گل‌ها به ازای هر ۱۰۰ عدد کرنر در هر فصل نگاه کنیم.

تعداد گل به ازای هر ۱۰۰ کرنر به طور قابل توجهی نشان می‌دهد که چرا این ضربات در حال حاضر در لیگ برتر مهم هستند. از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸، روند رو به رشدی وجود داشته است، و ۳.۹ گل در هر ۱۰۰ کرنر در آن فصل بالاترین رقم آن دوره‌ها بوده.

در فصل ۲۳ – ۲۰۲۲، هشت باشگاه موفق به کسب اعداد دو رقمی در زمینه گلزنی از روی ضربات کرنر شدند. در صدر جدول تاتنهام و آرسنال (هر کدام ۱۳ گل) قرار دارند که به شدت از مربیان حرفه‌ای ضربات ایستگاهی خود یعنی جیانی ویو و نیکولاس جوور سود می‌بردند.

از زمانی که یورگن کلوپ و کادر مربیگری‌اش در تابستان ۲۰۱۸ تصمیم گرفتند روی این بخش از بازی تمرکز بیشتری کنند، مردان آنفیلد بیش‌ترین تعداد گل در نتیجه ضربات کرنر را در  لیگ برتر (۶۳) به ثمر رسانده‌اند، در حالی که رتبه سوم خود (۴.۹) را از نظر تعداد گل در هر ۱۰۰ کرنر حفظ کرده‌اند.

همچنین اسپرز در این فصل با ۶.۴ گل زده در صدر جدول قرار دارد که نشان می‌دهد ۱۳ بار گلزنی آنها تنها به دلیل فراوانی تعداد کرنرها نبوده است. در جایگاه دوم برنتفورد قرار دارد که توسط برناردو کووا، مربی معروف ضربات ایستگاهیشان  تیم هدایت می‌شوند.

تمام کننده مهم است!

با این حال مهم است که به یاد داشته باشید که برای تمام ایده‌ها و برنامه‌ها، داشتن یک تمام کننده عالی بسیار مهم است.

پپ گواردیولا، سال گذشته گفت: ” می‌خواهم یک راز به شما بگویم. زمانی که تمام‌کننده خوب داشته باشید، فرصت بردن دارید.” به عبارت دیگر، حرکت‌ها و برنامه ریزی‌ها بدون داشتن مهره‌های خوب همگی بیهوده هستند.

بیشتر بخوانید:
هنر ضربات ایستگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *